Ústecký poloostrov
(AKTUALIZOVÁNO 12-2012) Ústecký poloostrov se nachází pouhé 3 kilometry od městského centra a je součástí plánované Revitalizace Krásného Března a Neštěmic. Obě tyto čtvrti jsou v současnosti zchátralé a podvyužívané, ale jejich velkou výhodou je poloha na břehu Labe.
Odbor strategického rozvoje je přesvědčen o velkém rozvojovém potenciálu Ústeckého poloostrova a uvítá v lokalitě investice do bytových, volnočasových i obchodních projektů.
Město Ústí nad Labem spolupracuje s Ústeckým krajem v projektu CircUse (Circular Flow Land Use Management) z programu CENTRAL EUROPE. CircUse podporuje zúčastněné regiony v jejich boji s rozpínáním sídel, ekonomickou krizí a efekty stárnutí obyvatelstva. Jako účinný nástroj efektivního řízení měst a regionů tento projekt prosazuje podporu opětovného využívání území. Práce v projektu byly zahájeny v březnu 2010 a poběží do února 2013. Více informací o projektu CircUse také najdete na www.circuse.eu (v angličtině).
Revitalizace Krásného Března a Neštěmic je řešena jako jeden z pilotních aktivit projektu CircUse. Chceme navázat na studii možností revitalizace, která byla zpracována v roce 2008 a ukazuje maximální možnosti území. Nyní je třeba tuto studii zasadit do ekonomické reality a možností trhu s nemovitostmi v Ústeckém kraji. Proto je třeba získat studii proveditelnosti redevelopmentu této oblasti od renomovaného poradce v oblasti nemovitostí, studie doporučí další nutné kroky a zajistí zvýšení šance na přilákání investic do této oblasti. Studie by měla ověřit mimo jiné význam Poloostrova jako motoru rozvoje lokality nebo zhodnotit finanční nástroj JESSICA.
Studie Krásné Březno, Poloostrov - Mapování a pilotní kalkulace pro případový příklad s doporučením dalších kroků ke zvýšení investiční atraktivity
- Studie Krásné Březno, Poloostrov - Mapování a pilotní kalkulace pro případový příklad s doporučením dalších kroků ke zvýšení investiční atraktivity (Bc. Jana Barašová, .pdf, 18.5MB)
Partnerství pro české brownfieldy
Projekt Partnerství pro české brownfieldy zavál do Ústí nad Labem na týdenní praxi dvě studentky, jednu z Vysoké školy báňské – technické univerzity v Ostravě a druhou z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Podívaly se nezatíženým pohledem na možnosti využití jedné z přehlížených lokalit v Krásném Březně u nového přístavu. Studie volně navazují na úvahy magistrátu, jak revitalizovat čtvrť Krásné Březno a Neštěmice.
- Studie Krásné Březno Poloostrov – Východní výběžek (Bc. Helena Lorková, .pdf, 5.1MB)
- Studie Krásné Březno Poloostrov – Východní výběžek (Barbora Šerá, .pdf, 1.9MB)
- http://fast10.vsb.cz/brownfield/en/ (do nového okna)
Projekt "Partnerství pro české brownfieldy" je zaměřen na intenzivní výměnu zkušeností v oblasti regenerací brownfieldů. Regenerace brownfieldů a městská obnova se staly hlavním tématem rozvoje našich měst a regionu, což klade nové požadavky na vzdělávání i praxi. V současnosti probíhá předávání znalostí a výměna zkušeností převážně na základě kontaktu mezi zainteresovanými odborníky, bez přípravy nové generace, která by nemusela znovu hledat již nalezené a zoptimalizované cesty. Projekt "Partnerství pro české brownfieldy" reaguje na uvedenou situaci, přičemž se inspiruje příkladem fungování podobných odborných platforem a sítí v zahraničí. Hlavním cílem projektu je propojení vzdělávání a výzkumu s praxí.
Management hospodárného využití půdy a tvorba akčního plánu pro Ústecký kraj
Dne 9. ledna 2012 proběhl jednodenní seminář v rámci projektu CircUse, jehož tématem byla příprava akčního plánu pro Ústecký kraj. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě (.pdf, 1MB).
Návštěva zástupců CircUse
Dne 9. září 2010 navštívili město Ústí nad Labem dva kolegové z projektového týmu CircUse, aby se podívali osobně na Krásné Březno. Zástupce Institutu ekologie průmyslových areálů v Katowicích Anna Starzewska-Sikorska a Uwe Ferber z Německého urbanistického institutu si prohlédli ulici Drážďanskou a její okolí, U Podjezdu, U Cukrovaru, Přístavní a starý i nový přístav.